Nevidomí autoři ovládli literární soutěž

Rekordních 68 příspěvků došlo pořádajícímu BMI sdružení do jubilejního desátého ročníku literární soutěže Internet a můj handicap. Možná k tomu přispělo lákadlo v podobě deseti tisíc korun pro vítěze, které věnovala Poštovní spořitelna. Ale možná hraje roli i to, že internet a mobilní telefony, o které byla soutěž tematicky rozšířena od šestého ročníku, díky technologickému pokroku toho mohou nabídnout lidem se zdravotním postižením stále více.

 
Nové mobilní aplikace významně usnadňují život zvláště nevidomým uživatelům. Názorně to vysvitlo z příspěvku Jany Zlámalové, která popisovala, jak začala objevovat svět poté, co si nainstalovala do svého iPhonu aplikaci TapTapSee, která dokáže rozpoznat vyfocené věci a dokonce přečte, co je na nich napsáno. Vyfotila hrnek a zjistila, že je na něm napsáno Starbucks. Když vyfotila čokoládu, dozvěděla se, že  je oříšková a tu ona nerada. Tak snímala další, až přišla na druh, který miluje.  Na mapě Applu si prohlédla okolí domu a konečně pochopila, která ulice kam vede. S navigací Blindsquare se zbavila strachu z cest do neznámého prostředí a s pomocí svého vodicího psa mohla dojít i do kavárny nebo obchodu, kde předtím nikdy nebyla.
 
Nevidomí autoři se letos prosadili nejen co do množství příspěvků, ale i jejich kvalitou. Vítěz Jan Gregorek i druhá v pořadí Linda Albrechtová a další soutěžící na  čtvrtém, šestém a osmém místě jsou nevidomí. Ještě že se na třetí místo se svou naturalistickou povídkou ze života Jak vstávají vozíčkářky vklínila Kristina Pochmanová a na páté místo Jindřich Kandl, z jehož popisu, co s člověkem provádí paranoidní schizofrenie, až mrazí. Naštěstí právě internet sehrál klíčovou roli v zásadním obratu v jeho životě.
 
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Internet a můj handicap proběhlo tradičně na konferenci INSPO, která se konala 15. března 2014 v Kongresovém centru Praha. A na stránkách věnovaných této konferenci o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se mohou zájemci seznámit nejen s letošními soutěžními příspěvky, ale i s těmi nejlepšími ze všech předcházejících ročníků. Stačí zadat adresu www.helpnet.cz/inspo.
 
Pořadatelem literární soutěže je BMI sdružení, ceny soutěžícím věnovaly Poštovní spořitelna, Nadace Vodafone, AutoCont, Car Club, Zoner Software, Digitální studio (www.tisk-fotografie.cz), sdružení Okamžik, nakladatelství Portál a Zoner Press.